Cisco IM & Presence

Jabber خرید بسیار موفق سیسکو در سال 2008 بوده است. با ورود Jabber به محصولات UCM تحولی بسیار عظیم در ساختار و معماری Voice سیسکو به وجود آمده و عملاً زمینه ساز ورود سیسکو به Collaboration گردیده است. پس از سال ها تجربه، سیسکو در حال حاضر این محصول را سازگار با تمامی Platform ها به بازار عرضه کرده است و امکانات بسیار هیجان انگیزی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

Cisco Unified Communications Manager Instant Messaging and Presence (IMP) قابلیت های زیادی به شبکه های VoIP و Data سازمان ها اضافه می کند. افراد زیادی هستند که از پیام های فوری (IM) برای ارتباطات خود استفاده می کنند چرا که خیلی ساده و موثر هستند. امروزه با برنامه های کاربردی مانند Google Hangouts، Skype، Windows Live Messenger و Facebook Messenger شما خیلی ساده و راحت می توانید از وضعیت مخاطبان خود (Available، Busy، Offline و غیره) مطلع شوید. کاربران آن قدر علاقمند به استفاده از برنامه های چت هستند که حتی تمایل دارند از آن ها در محیط کاری خود نیز استفاده کنند. این در حالیست که در محیط های کاری، استفاده از برنامه های کاربردی مذکور را به دلایل امنیتی یا مقررات سازمانی منع می کنند.
نکته ظریف در پیدا کردن ابزاری است که با مقررات سازمان همخوانی داشته باشد و هیچکدام از آن ها را نقض نکند. در اینجا هست که IMP می تواند به کمک افراد و سازمان ها بیاید چرا که این سرویس به همراه IM Client های مختلف (که مهم ترین آن Jabber است) به افراد امکان ارسال پیام های فوری با امنیت بالا به همراه مشاهده Status مخاطب های خود را می دهد.

قابلیت های IM & Presence

 • ارسال پیام فوری سازمانی: Unified Presence از Jabber Extensible Communications Platform (XCP) استفاده می کند که یکی از رایج ترین استاندارد های حوزه خود برای برقراری ارتباط میان چندین IM Client مختلف بشمار می آید.
 • Cisco IM & Presence
 • Message Compliance: سیسکو از قابلیت Logging برای تمامی ابزار های ارتباطی IM پشتیبانی می کند ( حتی ارتباطاتی که بوسیله Transport Layer Secret [TLS]، Encrypt شده اند).
 • Interdomain Federation: با استفاده از Interdomain Federation شما می توانید سازمان خود را با سایر Domain ها نظیر Google Talk، WebEX Connect و غیره ادغام نمایید تا بتوانید ارتباطات در سطح جهان و فرا سازمانی داشته باشید.
 • Jabber XCP Extensibility: به شما این امکان را می دهد که Unified Presence را به تمام محدوده شبکه Voice یا Data خود گسترش دهید. XCP از قابلیت هایی نظیر اشتراک گذاری فایل به صورت Peer-to-Peer،Application Sharing، سیستم های کنفرانس ویدئوئی و غیره نیز پشتیبانی می کند. XCP با تمامی زیرساخت های موجود همچون Directory Service ها، پایگاه های داده و Web Portal ها، می تواند ادغام شود.
 • ارسال پیام های امن: امکان ادغام برنامه های کاربردی با Unified Presence بوسیله استاندارد های IPsec یا TLS جهت امن سازی و Encrypt کردن تمامی ارتباطات.
 • محیط کاربری کارآمد: واسط کاربری ساده و کارآمد این اپلیکیشن امکان مدیریت آسان ارتباطات را به شما می‌دهد. از طریق آن می‌توانید به سرعت پیام‌ها را بخوانید و برای پاسخ دادن به آن‌ها اقدام کنید.
 • Cisco IM & Presence
 • ارتقاء ملاقات‌ها: سیسکو IM and Presence به شما اجازه می‌دهد تا ملاقات‌های آنلاین با کیفیت و کارآمد برگزار کنید. با استفاده از ویدئوکنفرانس و امکانات مشارکتی، می‌توانید به صورت موثر با همکاران خود در محیط‌های مجازی همکاری کنید.
 • Cisco IM & Presence
 • به اشتراک گذاری Desktop:با این قابلیت کاربران به راحتی می توانند Desktop خود را با دیگران اشتراک بگذارند.
 • ارسال پیام صوتی با یک کلیک: با استفاده از این قابلیت امکان ارسال پیام صوتی به شخص و یا گروهی از کاربران وجود دارد.
 • Cisco IM & Presence

ساختار معماری

در تصویر زیر، ساختار پیاده سازی و معماری Jabber مورد بررسی قرار گرفته است.

Cisco IM & Presence